Modraszka – Cyanistes caeruleus (6 zdjęć)

Długość ciała: 11-12 cm. Zgrabny i ruchliwy ptak mniejszy od wróbla. Czapeczka na głowie niebieska otoczona białą obwódką, policzki białe a wokół nich biegnie ciemnoniebieski paseczek łączący się na karku. Skrzydła i ogon niebieskie, grzbiet oliwkowy, pierś i brzuch żółte. Często odzywa się dzwoniącymi trelami. Modraszka przebywa u nas przez cały rok, choć w rzeczywistości część ptaków odlatuje, a inne przybywają na zimę z północy i wschodu Europy.

Występowanie; Cały niżowy obszar kraju, Zamieszkuje Europę poza jej północnymi i północno-wschodnimi obrzeżami (nie występuje w północnej Skandynawii i północnym wschodzie europejskiej części Rosji.)

Siedlisko; Różnego typu lasy z wyjątkiem suchych sośnin, parki, ogrody, sady. Gniazduje w; dziupli lub skrzynce lęgowej; uwite z mchu i traw i wysłane piórkami, włosiem i puchem. Lęg Od połowy kwietnia składa 10–16 jaj, białych z czerwonymi kropkami. Jest ich więcej niż w lęgu sikory bogatki. Jaja wysiadywane są przez ok. 14 dni przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po 16–22 dniach. Liczba potomstwa jest tak duża, że wykarmienie młodych wymaga od obu rodziców dużego wysiłku. Silnie rozwinięty instynkt macierzyński sprawia jednak, że przynoszą im pokarm tydzień, a nawet dwa tygodnie po wyjściu z gniazda. Częściowo wędrowna. Przylot: III-IV, odlot: IX-XI. Gatunek chroniony.

Podlot modraszki